Bölüm Tanıtımı

Kuruluş

Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü, Gümüşhane Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi bünyesinde 2012 yılında kurulmuştur.

Bölümümüz henüz öğrenci almamaktadır.

 

Enerji Sistemleri Mühendisliği Nedir?

Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü, her türlü enerjinin yeterli, kaliteli, sürekli, düşük maliyetli ve çevreyle uyumlu bir şekilde üretilmesinden, tüketiciye sunulması ve ekonomik olarak kullanılması süreçlerini planlayan, projelendiren, uygulayan ve bu konularda strateji geliştiren bir disiplinidir. Tanım olarak böyle söylenen bu meslek kabaca enerjiyi ucuz ve kaliteli hale getirecek şekilde sistemler, araç ve gereçler kullanan mühendislerdir. Bu meslek dünya ve ülkemizde de bilinmeye başlamıştır. Bu disiplin dalını bitirecek öğrenciler üniversitemizden Enerji Sistemleri Mühendisi diploması ve unvanı alacaklardır.

Enerji, insana yönelik tüm faaliyetlerin gerçekleşmesi için gerekli temel kaynaklardan birisidir ve bu sektörde üretim, çevrim ve taşıma teknolojileri büyük bir hızla gelişmektedir. Dünya’da ve Türkiye’de enerji kaynaklarının sürdürülebilir kalkınma çerçevesinde kullanılabilmesi ihtiyacı Enerji Sistemleri Mühendisliğine artan talebi açıkça göstermektedir.

Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan öğrencilerin en büyük avantajı enerji ile ilgili bütün özel ve kamu şirketlerinde çalışma olanağıdır.

 Copyright 2011 © Gümüşhane Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü
Web Tasarım & Programlama: Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  E-Posta: enerjisistemleri@gumushane.edu.tr Telefon: 04562337425 Faks: 04562337446